wybierz wersję językową:

Aktualności

18
PIP obejmie zleceniobiorców ograniczoną ochroną

Opublikowano 2017/01/18

Wraz z końcem ubiegłego roku informowaliśmy Państwa o wchodzącej w życie z dniem 01 stycznia 2017r. nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, na mocy której wprowadzono minimalną godzinową stawkę wynagrodzenia za pracę wykonywaną na podstawie umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług. Skutkiem tej nowelizacji była również zmiana ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, na skutek której inspektorzy pracy uzyskali uprawnienie do kontrolowania, czy zleceniodawcy wypłacają wynagrodzenia w wysokości minimalnej stawki godzinowej. Nowe kompetencje nadane PIP wydają się być jednak niewystarczające, aby zapewnić zleceniobiorcom założony przez ustawodawcę poziom ochrony ich interesów. 

W pierwszej kolejności należy bowiem zwrócić uwagę na okoliczność, iż na podstawie nowych przepisów inspektorzy pracy nie będą uprawnieni do kwestionowania charakteru zawartej umowy cywilnoprawnej. Przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy będzie zatem bezradny, jeżeli w trakcie prowadzonej kontroli natknie się na umowę o dzieło, która jego zdaniem spełnia wszelkie cechy umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług (a tylko te rodzaje umów cywilnoprawnych ustawodawca zdecydował się objąć regulacją dotyczącą minimalnego wynagrodzenia).

Ponadto, na podstawie znowelizowanych przepisów przedsiębiorca, który wypłaci zleceniobiorcy wynagrodzenie związane z wykonywaniem umowy zlecenia niższe niż wynikające ze stawki minimalnej, podlegał będzie karze grzywny od 1.000 do 30.000 zł, a w postępowaniu prowadzącym do zasądzenia tej grzywny funkcję oskarżyciela publicznego pełnił będzie inspektor pracy. Sposób, w jaki owe przepisy zostały sformułowane, nie daje zatem inspektorowi pracy możliwości wystąpienia z wnioskiem o ukaranie, w sytuacjach, gdy przedsiębiorca naruszy prawo w jeden z następujących sposobów: w umowie cywilnoprawnej nie zostanie ustalony sposób potwierdzania liczby godzin świadczenia usług lub wykonywania zlecenia; zleceniodawca nie będzie dysponował dokumentacją potwierdzającą liczbę godzin przepracowanych na podstawie umowy cywilnoprawnej; zleceniodawca nie będzie wypłacał wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu; zleceniodawca będzie wypłacał wynagrodzenie w kwocie niższej niż ustalona ze zleceniobiorcą, wyższej jednak niż stawka minimalna; zleceniodawca będzie nieterminowo wypłacał wynagrodzenia. 

- Adam Gielnik