wybierz wersję językową:

Aktualności

28
Rządowy projekt ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej

Opublikowano 2017/02/28

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej, przedłożony przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Celem przyjęcia nowych przepisów będzie wdrożenie wymogów dyrektywy unijnej 2014/112/UE, które uzupełniają regulacje Kodeksu pracy w stosunku do pracowników zatrudnionych na statkach żeglugi śródlądowej.

Jak wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu – włączenie do polskiego prawa wymogów dyrektywy powinno zapewnić polskim armatorom takie same warunki organizacji pracy na statkach żeglugi śródlądowej jaką mają armatorzy pozostałych państw europejskich. W praktyce chodzi o ujednolicenie traktowania pracowników żeglugi śródlądowej w całej Unii Europejskiej, a także usprawnienie systemu obliczania czasu pracy na statkach żeglugi śródlądowej w Polsce, a w konsekwencji zwiększanie ochrony pracowników tego sektora.

Zgodnie z projektem ustawy, czas pracy na statku żeglugi śródlądowej będzie obejmował pracę wykonywaną na statku na polecenie pracodawcy. Pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy na statku żeglugi śródlądowej będzie wliczane do czasu pracy. Chodzi o czas np. podczas postoju statku w związku z nieplanowanymi pracami konserwacyjnymi i remontami, w trakcie oczekiwania statku na śluzowanie oraz załadunek lub rozładunek.

Według projektu ustawy, czas pracy w żegludze śródlądowej ma obejmować łącznie limity godzin pracy z godzinami nadliczbowymi. Ponadto, odmiennie w stosunku do Kodeksu pracy zdefiniowano „porę nocną”. Przyjęto, że w żegludze śródlądowej pora nocna to 7 godzin między godziną 23.00 a 6.00. Jednocześnie zaproponowano odpowiednią ochronę pracownikom uznanym za niezdolnych do wykonywania pracy w porze nocnej na podstawie świadectwa zdrowia (mają być przeniesieni do wykonywania pracy zgodnej z zajmowanym stanowiskiem poza porą nocną).

Proponowane regulacje uwzględniają także korzystniejsze zasady przyznawania dni odpoczynku pracownikom żeglugi śródlądowej niż przewidziano to w Kodeksie pracy. Pracodawcy natomiast będą prowadzić odrębnie dla każdego pracownika ewidencję czasu pracy na statku żeglugi śródlądowej.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:
PAP

- Piotr Jędrusiak